Başkan′ın Mesajı

Değerli Mütevellilerimiz, Sevgili Boğaziçi Dostları,

Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik kalitesinin korunarak geliştirilmesine, öğrencilerimizin yaşam standartlarının yükseltilmesine ve eğitim-öğretim ortamının Boğaziçililere layık bir seviyede tutulmasına destek veren Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’nın 40. yılını 2018 yılında kutladık. Bu 40 yılda BÜVAK, bir kamu üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin kamu kaynakları dışında ihtiyaçlarını sağlayarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer almasında baş unsurlardan biri olmuştur. 1978 yılındaki kuruluşundan bu yana üniversitemize bugünkü değeriyle 414 milyon TL’lik kaynak aktarmış, yaklaşık 12.150 öğrenciye burs vermiştir.

BÜVAK, yükseköğretim sektörünün giderek daha rekabetçi bir karakter kazandığı günümüzde hem en iyi öğrencilerin hem de en iyi akademik kadroların kurum bünyesinde yer alması için, sizlerin destekleri ile bundan sonra da rol almaya devam edecektir. Unutulmamalıdır ki akademik özerklik mali kaynaklarımızın gücü oranında korunabilir.

2018 yılı YKS sonuçlarına göre ilk 100 öğrencinin en iyi 67’si, ilk 1.000 öğrencinin 764’ü üniversitemizi tercih etmiştir. Üniversitemizi tercih eden bu parlak öğrencilere burs sağlayarak desteklemek aynı zamanda ülkemizin geleceğine destek vermek anlamına gelmektedir. Bizler de bu sorumlulukla öğrencilerimize 2018 yılında BÜVAK olarak yaklaşık 2.9 milyon TL burs verilmesini sağladık.

Burs programımızın gelişmesinde tek tek her bir bağışçımızın küçük veya büyük bağışları bizler için kuşkusuz çok değerlidir. Üniversitesine destek vermek isteyen her bir mezunumuza ve dostumuza şükranlarımı sunarım. Daha önce kamu kaynakları ile karşıladığımız ancak 2018 yılında kamu kaynağının daralması nedeniyle sıkıntıya giren kitap ve yurt burslarımızı LC Waikiki’nin 1.450 öğrencimiz için yaptığı büyük bağış ile sürdürebildik. Bunun yanında merhume Prof. Dr. Halide Sevim Yavuzer hocamızın BÜVAK’a bağışladığı gayrimenkulün 2018 yılında satışı ile de Vakfımıza çok önemli bir gelir sağlanmış oldu.

Yüksek etki değerine sahip araştırma çıktılarını üreten bir yandan da Türkiye’nin en iyi öğrencilerine eğitim veren akademisyenlerimizin olağanüstü çabaları ile aldığımız başarılı sonuçların, yaptığımız bilimsel üretimin sürmesi en az öğrencilerimize verilen destek kadar önemlidir. Bu anlamda araştırma destekleri BÜVAK’ın özellikle üzerinde durduğu bir konu olmaya devam etmiştir. Akademik Faaliyetler Destek Fonu çerçevesinde BÜVAK Akademik Kurulu’nun belirlediği kriterlere göre verilen yayın ve ödül teşvik tutarı 2018 yılında bir önceki yıla göre %23 oranında artmış ve toplamda ödül alanlarla beraber 270 araştırmacımız desteklenmiştir.

Kampüsümüzün kültür hayatında önemli katkıda bulunan Klasik Müzik Konserlerimiz ise 2017’den bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığımızın değerli desteği sayesinde ve Türk Hava Yolları A.O. ’nun ulaşım desteği ile ayakta durmaktadır. 2018 yılında da bu desteği esirgemeyen her iki kuruma da teşekkür ederiz.

Üniversitemizde üretilen bilginin uygulamaya dönüşmesi ve inovasyon ile girişimciliği desteklemek amacıyla 2018 yılında faaliyetlerimizi artırdık. BÜVAK’ın üniversite ile işbirliği içinde teknoloji üretimine destek vermenin yanı sıra kalıcı gelir kaynakları oluşturmak amacıyla yer aldığı en önemli girişim Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde BÜ ile ortak olarak faaliyete geçecek BÜDOTEK oldu. BÜDOTEK ile üniversite-sanayi işbirliği adına önemli bir atılım yaparak İstanbul’un Anadolu yakasındaki en büyük organize sanayi bölgesinde Dudullu OSB ortaklığında sanayinin çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Vakfımızın 40. yılını kutlarken düzenlediğimiz Boğaziçi İçin Elele gecesi ise hem BÜVAK’a destek veren mezun ve dostlarımızı bir araya getirdi hem de 2018 yılı için önemli bir bağış geliri sağladı. Bu gecenin düzenlenmesinde öncü bağışları yaparak bizleri cesaretlendiren BÜ 95 mezunumuz Ebru Özdemir ve BÜ 99 mezunumuz Nevzat Aydın’a müteşekkiriz. Çırağan Kempinski Hotel’de düzenlenen etkinlikte toplam 2.3 milyon TL destek taahhüdü alındı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana koruduğu değerlerini ve çoğulcu anlayışını sürdürebilmek için bugün mezunlarının ve dostlarının destekleri daralan kamu kaynakları nedeniyle her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır. Vakfımız 2018 yılında da üniversitemiz için önemli bir itici güç olmaya devam etmiş ve 14.914.723 TL’lik kaynağı üniversitemize destek için kullanmıştır. Bu desteğin bundan sonraki yıllarda artması ve devamı sizlerin sahip çıkması ile gerçekleşecektir. Unutulmamalıdır ki 155 yıllık bu kurumda bireyler geçici, kurumsal değerlerimiz ise kalıcıdır. Bu nedenle BÜVAK’a ve üniversitemize 40 yıldır destek veren tüm bağışçılarımız dünyanın ve Türkiye’nin bu önemli değerinin sürdürülmesine destek vermişlerdir.

40 yılda kuruma katkıda bulunan merhume Prof. Dr. Halet Çambel’e, T. Garanti Bankası’na, merhum Dr. Natuk Birkan’a, Suna-İnan Kıraç Vakfı’na, Vehbi Koç Vakfı’na, Yapı Kredi Bankası’na, Şerife Babaoğlu’na ve sayısı 14.000’i aşan tüm bağışçılarımıza şükranlarımızı sunarım.

Sevgi ve saygılarımla,


Prof. Dr. Mehmed Özkan
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın özgeçmişine ulaşmak için tıklayınız.